Jump to content
Zone of Games Forum
mercury32244

Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Recommended Posts

Danganronpa: Trigger Happy Havoc - Limited Edition

b6cd88c22deb63500d4a2092138c646e.jpg

Жанр: Приключения и квесты, Детектив

Платформы: PC

Разработчик: Spike Chunsoft Co., Ltd. , Abstraction Games

Издатель: Spike Chunsoft Co.

Дата выхода: 18 фев, 2016

Spoiler

Spoiler

В назначенный день Макото приходит в академию. Ступив за порог, он теряет сознание и вскоре приходит в себя в пустом классе с заколоченными окнами. На столе записка: «Занятия скоро начнутся! Сбор в спортзале». Розыгрыш? Секретный обряд посвящения? Но в зале Макото обнаруживает четырнадцать таких же растерянных, как и он, подростков. Здесь все сливки общества, каждый — мастер своего дела. Директор школы, плюшевый медведь Монокума (отсюда и далее можно проводить параллели с Persona 4), сообщает пренеприятнейшее известие: ученики заперты в Академии до конца своих дней, и единственный способ выбраться — кого-то убить. Шок, паника... Попытки вызвать полицию или дозвониться до родителей оказываются тщетны. «Зачем все это?» — спрашивают оторопевшие герои. «Я хочу, чтобы вы .......», — отвечает медведь-садист и исчезает. Отвратительное первое сентября, согласитесь.

Перевод игры: http://notabenoid.org/book/62691

Прогресс перевода: 157.png

Этож они на ПСП переводят (уже, кстати, забросили его судя по сообщениям), надо просить у них материалы, чтобы для ПК адаптировать. Я на витке проходил, текста там очень много, особенно в так называемом "фритайм" режиме (по сути это дэйтинг-сим, открывается после прохождения основной игры).

Edited by exgroover

Этож они на ПСП переводят (уже, кстати, забросили его судя по сообщениям), надо просить у них материалы, чтобы для ПК адаптировать. Я на витке проходил, текста там очень много, особенно в так называемом "фритайм" режиме (по сути это дэйтинг-сим, открывается после прохождения основной игры).

Забей... ПСП версия за пределами Японии не выходила. Так что там или упоролись и переводят сами с японского, или с фанатского английского. Но ни то, ни то не катит, ибо в версии для Виты свой перевод, офф. был, а вспоминая FF Type 0.... Лучше самому и по новой.

Забей... ПСП версия за пределами Японии не выходила. Так что там или упоролись и переводят сами с японского, или с фанатского английского. Но ни то, ни то не катит, ибо в версии для Виты свой перевод, офф. был, а вспоминая FF Type 0.... Лучше самому и по новой.

У меня уже есть два профессиональных переводчика японских ВН, нужно чтоб кто-то вытащил текст.

Найдется ли тот, кто сможет распаковать/запаковать текст?

не совсем забросили, скорее приостановили ждут нормального перевода на английский.

не совсем забросили, скорее приостановили ждут нормального перевода на английский.

Вот только если кто-то ломанет и сделает шрифт в ближайшее время (А не как с БлазБлю, где все накрылось, по причине отсутствия шрифтов, и чую, что так же накроется и Xblaze), то явно ждать нормального перевода никто не будет...

нет смысла их ждать, если кто вытащит текст, мы начнем переводить

Есть умельцы которые смогут вытащить текст?

Неужели с сайта пропали технически подкованные люди?

Неужели очередная нормальная игра останется без перевода? Зато как на какую-то undarlate, так желающих хоть отбавляй, хотя игра не о чем по сути)

Есть умельцы которые смогут вытащить текст?

Скидывай сделаю к воскресенью

Скидывай сделаю к воскресенью

Подскажи пожалуйста (я просто не знаю) какие именно файлы с игры нужно скинуть? в каких из них текст залит?

Подскажи пожалуйста (я просто не знаю) какие именно файлы с игры нужно скинуть? в каких из них текст залит?

Кидай все файлы я разберусь

Кидай все файлы я разберусь

Ок. завтра скину)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By Si - Net
      Вышла первая из самых ожидаемых игр этого лета Lost Planet: Extreme Condition. Думаю пора задуматься над созданием русификатора. Если понадобится помощь - готов, у меня английский лицей за плечами. Если что пишите в личку.
    • By a.ku
      очень нужно!

• Featured

• Twitch Streams

• Трансляций нет
    • Трансляций нет
  • Последние сообщения

• The Diamondbacks Small League affiliate marketers put together for a 2-1 historical past.(AA) Jackson Generals 7, Chattanooga Lookouts 5: Emilio Vargas became inside of an Okay outing, allowing for 3 operates in just 5 1? innings with 4 strikeouts and 2 walks. Cameron Gann would permit a 2-operate homer, which place Jackson driving 4-2. Immediately after scratching throughout a operate within the 7th, the Generals plated 4 operates within just the 8th in the direction of choose the guide. A wild pitch tied the recreation at 4-4 in advance of a sac fly as a result of Mark Karaviotis and a 2-operate pinch homer by way of Dominic Miroglio gave them a 7-4 direct. Matt Brill surrendered a solo homer inside the 8th, yet Miguel Aguilar would take the very last 3 outs of the 9th. Daulton Varsho and Jazz Chisholm just about every experienced 2 hits inside of the get.(A+) Visalia Rawhide 5, Stockton Ports 6: Shumpei Yoshikawa authorized basically a solo homer inside 4 2? innings Mark Grace Jersey, hanging out 7 and strolling none. Camden Duzenack drove inside 4 of Visalia 5 operates, homering two times inside of 4 Ab muscles. Jancarlos Cintron drove within the other work with a double within just the 7th that momentarily gave Visalia a 2-1 add https://www.diamondbacksgearshop.com/Diamondbacks_Ildemaro_Vargas_Jersey-67. A botched double engage in ball by means of 2B L.T. Tolbert led toward a large inning, as Stockton would rating 5 operates within the backside of the 8th towards just take a 6-2 contribute. Duzenack 2nd dwelling function (3-work shot) was not sufficient for Visalia, as all it did was have an impact on the greatest ranking of the sport. (A-) Hillsboro Hops 8, Boise Hawks 2: Luis Frias struck out 9 and walked 4 within 4 2? innings, enabling merely 1 operate. He would slide 1 out limited of qualifying for the gain, as Hillsboro staked him towards an 8-0 direct right after 4 innings https://www.diamondbacksgearshop.com/Diamondbacks_Marcus_Wilson_Jersey-78. Daniel Wasinger would one property a work inside of the 2nd and Kristian Robinson would strike a solo homer for the game to start with 2 operates. Inside the 4th, the Hops used loss of life as a result of a million papercuts as 2 doubles, a HBP, and 5 singles resulted within 6 operates scoring. Yaramil Hiraldo would pitch out of a bases-prosperous jam inside the 5th, still would enable a function inside of the 6th in advance of having pulled with 2 outs. Jacob Stevens and Justin Garcia would history the ultimate 10 outs of the video game with fairly minor resistance. Every single Hillsboro beginner would historical past a strike furthermore an RBI or operates scored inside the video game Vicente Campos Jersey. Robinson and Tristin English would heritage multi-strike game titles.
    • The Houston Astros are missing some of their top talents in their lineup. During a 162-game regular season, a team will deal with some injuries, just hopefully not all at once. We have seen Jose Altuve, George Springer, Aledmys Diaz, and Max Stassi all leave games with injuries. When a player gets hurt in game action, fans can accept it because they saw it happen. Most injuries happen in game action, but sometimes sh— happens, which is what happened with Carlos Correa. When a player gets hurt off the field, there is always some speculation as to how the injury occurred, especially when both Jeff Luhnow and AJ Hinch defer to Correa to explain the injury. Before we talk about Correa’s injury, let’s backtrack to the 2018 season when he dealt with back discomfort https://www.houstonastrosteamshop.com/Astros_Luis_Gonzalez_Jersey-117. Correa proposed to his girlfriend, Daniella Rodriguez, after winning the World Series in 2017. She became a target for many fans on social media. His back wasn’t hurting before Daniella, but now...what is she doing?The good and bad of social media.Social media has given fans a voice that they never had before, which is sometimes not a good thing. When I first got on Twitter, it was just an information source for rumors and Astros news. If it weren’t for Twitter, I probably would not have started writing. Everyone has their own theory on how to Tweet, but I can imagine it is hard to be a celebrity in today’s world. Despite what my kids think, I don’t fit in that category. The Daniella talk continued this spring, and she felt the need to address the speculation on her YouTube channel. “For all those people blaming me for Carlos’ injuries...I don’t need to say anything more than that.” She essentially just dismissed it, and Correa got off to a great start in 2019. We have learned that Correa has used yoga and massages to keep his back strong this year.While the chatter on Twitter never went away, it died down a little, until Monday after a planned off day. Correa was scratched from that game with rib discomfort and then got some tests done, and they determined he had a broken rib. This is all Twitter needed, an off-field injury with no immediate explanation. The speculation started to spread before Correa released a statement via the Astros https://www.houstonastrosteamshop.com/Astros_Yuli_Gurriel_Jersey-79. Correa explained that he was getting a massage, something he does every day when his rib broke. He then expressed his sorrow for the situation and that he will get better to help later in the season. He is expected to miss 4-6 weeks with this injury. While some people took this at face value, this increased the skepticism of others even more. Some news outlets started reaching out to massage therapists, asking if this could happen?Another video.Some said it was highly unlikely to happen and others said it’s not unheard of. Still, people on social media continued to speculate and crack jokes. Some even mentioned that Correa could be a victim of domestic abuse. Some things are okay to make fun of, but not domestic abuse Jim Bouton Jersey. There has to be a line, but then again, people blame the 4-year old girl for not getting out of the way of the foul ball. Astros Twitter sometimes has a way of policing itself, with people commenting that it’s not appropriate to joke around with domestic violence. However, I have breaking news; not everyone can agree with everything. With keyboard warriors out there, once again Daniella felt the need to address the rumors through her YouTube channel. Correa once again explained the situation and how the injury occurred. Daniella stated that she was not in the room. Carlos Correa talked about his injury on his fiance, Daniella Rodriguez' YouTube channel"I was getting a massage in this area of my ribs and we heard a crack when the masseuse pressed on this area of my ribs https://www.houstonastrosteamshop.com/," Correa said.Daniella said that “some people have taken the opportunity to blame me for the situation and have gone to the extent of saying it was domestic violence.” Daniella went on to say that it’s not a joking matter and that they have participated in many charities for domestic abuse victims. Despite the sexual connotations of much of the speculation out there https://www.houstonastrosteamshop.com/Astros_Hector_Perez_Jersey-63, the domestic abuse appeared to be the main thing the young couple was concerned about.Correa even lifted up his shirt to show that there were no bruises where his cracked rib was. He wanted to keep things positive as he focuses on his rehab to get back healthy, surgery is not required.While we are speculating, maybe he injured his rib in that slide at home plate, and the masseuse just finished the fracture. No matter how the injury happened, there is nothing that the Astros can do to change it. Both Correa and Daniella have said that many people are very supportive of them Tyler White Jersey. They are hoping that the video will appease the negative side of social media, but I fear it will make things worse. Listen to the LockedOnAstros as we discuss the What-A-Massage that will keep Carlos Correa out for 4-6 weeks. Astros Let it go.As part of my daily Locked On Astros Podcast (daily 14-minute podcast), I have made a plea for people to back off Daniella. I had also discussed what people were saying before this video came out. With an off day this week, I talked more about it than I wanted to, but new things keep coming up. We will talk about this on Talking Stros on Sunday, but I think it’s time to move on. The Astros need a healthy Correa (among others) if they want to go on another World Series run. Unlike Jose Altuve and Alex Bregman, Correa did not get a contract extension. He is under team control through 2021, so the Astros will look to extend him at some point. It’s unfortunate he won’t be able to reach his goal of 155 games played in 2019. Domestic Abuse Hotline +1 (800) 799-7233.
    • Шикарная статья! Где-то согласен с автором, где-то нет, но написано ооочень хорошо! Выпишите @Outcaster премию. :)) Из данных фильмов смотрел почти всё; Криминальное чтиво считаю лучшим фильмом, особенно, если смотреть в оригинальной озвучке, где множество фоновых звуков добавляю нужного антуража. При просмотре, ловил себя на мысли, что слежу за игрой актёров больше, чем за сюжетом. Тоже самое было и в Бешеных псах. Бесславных ублюдков смотрел только из-за Вальца. Все сцены с его участием — это нечто. Весь остальной “гарнир” — какой-то бред Пит.
    • Ориджинс запускал в 4к с hdr на телевизоре на 1080. Относительно стабильные 30фпс было с просадками. После 60-80 на 1080р не комфортно.  Ведьмака всего пробежал на 1080р без лагов, просадок и прочего. На весьма высоких, что-то отключал, но не помню что. Метро это вообще один сплошной глюк, тормоз и убожество.   Не надоело из пустого в порожнее переливать? 
    • Я также просил)) Потому что не играю никогда на клаве и мыше.
    • Разработчики (издатели) которые переходят в эпик из стим пиарятся не меньше, а то и больше. Но это антипиар. В данном случае разработчик может и пиарится на эпиках, но в финансовом плане, я думаю, он получил бы больше от сделки с эпиками, но решил не оставлять тех, кто ждал игру в стим. Он же не против был выпускаться и в эпик, но почему то это не интересно данной площадке. Получается если бы разработчик перешёл в эпик эксклюзивом, то игра стала бы достойна попасть в этот магазин, а просто продаваться у эпиков нельзя если ты не ААА игра. И помощи от 12% тебе не будет. Ещё раз утверждаюсь во мнении, что у Свини неприязнь именно к стим или лично к Габену.
    • Возможно это просто на будущее для порта на консоли, а так то игра огонь.
  • Recent Status Updates

• jonastraducoes  »  Zolodei

My name is jonas, I'm a game translator!
      I wanted to translate the game Iconoclasts to Brazilian Portuguese!
      Can you help me with this?
      Thank you!
      · 0 replies
    • jonastraducoes  »  Ogr 2

I wanted to translate the game Iconoclasts to Brazilian Portuguese!
      Thank you!
      · 3 replies
    • jonastraducoes  »  Zolodei

I wanted to translate the game to Brazilian Portuguese!
      Can you help me with this!
      I need to add font to the game "á é í ó ú Á É Í Ó Ú ç Ç â ê  ô Â Ê Ô ã õ Ã Õ ; : / + — % @ ! ? . , (  )”
      Thank you!
      · 0 replies
    • jonastraducoes  »  StiGMaT

Меня зовут Джонас, я переводчик игр!
      Я хотел перевести игру на мой бразильский португальский язык!
      Интересно, можете ли вы помочь мне с этим!
      Мне нужно добавить персонажей в игру "á é í ó ú Á É Í Ó Ú ç Ç ê Ê ã Ã õ Õ»
      Подводя итоги мне нужен столик таблицы ascii.
      Я использовал переводчик Google, я не знаю русский!
      Но я понимаю по-английски.

I wanted to translate the game valdis story abyssal city  to Brazilian Portuguese!
      Can you help me with this!
      I need to add font to the game "á é í ó ú Á É Í Ó Ú ç Ç ê Ê ã Ã õ Õ”
      Summing up I need the ascii table.
      Thank you!
      · 0 replies
    • SerGEAnt

Заплатил такой значит денег Okko чтобы посмотреть хороший футбол. Захожу... https://t.co/3v0NYK69Np
      · 0 replies
  • Popular Contributors

Zone of Games © 2003–2019 | Реклама на сайте.

Система Orphus